go top

UPCOMING MATCHES

Home Away
Today
13:30 Belshina Zhodino
15:30 BATE Slavia Mozyr
17:30 Shakhtyor Soligorsk Gorodeja
2020-07-12
13:30 Energetik-BGU Rukh Brest
15:30 Din. Minsk FC Minsk
17:30 Vitebsk Neman
2020-07-17
15:00 Slutsk Isloch
17:00 Gorodeja Belshina
2020-07-18
13:30 Vitebsk Smolevichi
15:30 Slavia Mozyr Dynamo Brest

Premier League

belarus - 2020

# Team P W D L GS GA GD Pts Recent Form
1 BATE 16 9 3 4 29 17 +12 30 LLWDD
2 Shakhtyor 16 8 6 2 25 8 +17 30 WDDDW
3 Neman Grodno 15 9 2 4 22 13 +9 29 WWWWW
4 Energetyk-BGU 16 9 2 5 23 15 +8 29 WWDLL
5 Dinamo Brest 16 8 2 6 31 20 +11 26 DLWWW
5 Energetyk-BDU 0 0 0 0 0 0 +0 0
6 Torpedo BelAZ 16 7 5 4 20 18 +2 26 LWDLD
7 Dinamo Minsk 16 7 2 7 20 13 +7 23 LWDWW
8 Isloch 17 7 2 8 19 23 -4 23 LLWDW
9 Vitebsk 16 5 7 4 17 18 -1 22 DLWWD
10 Ruh Brest 16 5 7 4 15 13 +2 22 WWDLD
11 Slavia 16 6 3 7 20 28 -8 21 WLWLL
12 Slutsk 16 5 3 8 19 26 -7 18 LLLLD
13 Gorodeya 16 4 4 8 14 24 -10 16 DLLWL
14 Minsk 14 4 3 7 17 27 -10 15 DDLLL
15 Smolevichy-STI 16 3 5 8 20 26 -6 14 WDWLL
16 Belshina 16 1 4 11 12 34 -22 7 DLLWL
# Team Player Goals
1 Energetyk-BGU I. Shkurin 19
2 Gomel V. Kvashuk 14
3 Vitebsk K. Vergeychik 11
4 Gorodeya D. Lebedev 11
5 Vitebsk A. Matveenko 11
6 BATE M. Skavysh 11
7 Shakhtyor N. Yanush 11
8 Gorodeya B. Dubajić 10
9 Minsk O. Vasyliev 10
10 Isloch A. Makas 10
11 Dinamo Brest O. Khoblenko 9
12 Energetyk-BGU V. Sadovskiy 9
13 Shakhtyor E. Bakaj 9
14 Gomel R. Bolov 9
15 Energetyk-BGU J. Yaxshiboev 9
16 Shakhtyor V. Lisakovich 9
17 Shakhtyor D. Bodul 8
18 BATE I. Stasevich 8
19 Vitebsk I. Nicolăescu 8
20 BATE P. Nekhajchik 7
21 BATE M. Ivanić 7
22 Dinamo Brest J. Fameyeh 7
23 Neman Grodno G. Kadimyan 7
24 Neman Grodno V. Zhukovskiy 7
25 Dinamo Minsk D. Bilonog 6
26 Shakhtyor Y. Kovalev 6
27 Dinamo Minsk E. Shikavka 6
28 Dinamo Brest D. Laptev 6
29 Torpedo BelAZ B. Myshenko 6
30 BATE N. Signevich 6
31 Torpedo BelAZ V. Klimovich 6
32 Shakhtyor D. Podstrelov 6
33 Torpedo BelAZ Gabriel Ramos 6
34 Torpedo BelAZ M. Obradović 5
35 BATE S. Dragun 5
36 Dinamo Brest P. Savitskiy 5
37 Torpedo BelAZ V. Gorbachik 5
38 Minsk V. Khvashchinskiy 5
39 BATE N. Milić 5
40 Neman Grodno Z. Marušić 5
41 Slutsk A. Serdyuk 5
42 Gorodeya S. Arkhipov 5
43 Isloch D. Komarovskiy 5
44 Shakhtyor V. Gromyko 4
45 Minsk D. Antsilevski 4
46 Isloch M. Yansane 4
47 Gorodeya L. Sajčić 4
48 Slavia F. Narh 4
49 Dinamo Minsk I. Bakhar 4
50 Slutsk U. Bala 4
51 Slavia M. Slyusar 3
52 Slutsk A. Dudik 3
53 Energetyk-BDU H. Mosahanian 3
54 Energetyk-BGU D. Bakić 3
55 Slavia A. Chukhley 3
56 Belshina L. Kovel 3
57 Dinamo Brest A. Milevskiy 3
58 Torpedo BelAZ A. Solovey 2
59 Minsk R. Gribovskiy 2
60 Vitebsk A. Stargorodskiy 2
61 BATE A. Saroka 2
62 Dinamo Brest G. Kiki 2
63 Slavia N. Melnikov 2
64 Dinamo Minsk K. Bručić 2
65 Slutsk S. Koanda 2
66 Smolevichy-STI E. Barsukov 2
67 Neman Grodno G. Alykulov 1
68 Gorodeya R. Volkov 1
69 Shakhtyor N. Antić 1
70 Tarpeda A. Dzhigero 1
71 Torpedo BelAZ S. Bukorac 1
72 Neman Grodno G. Kantaria 1
73 Neman Grodno A. Legchilin 1
74 Ruh Brest O. Kovtun 1
75 Smolevichy-STI V. Mukhamedov 1
76 Minsk D. Ryzhuk 1
77 Slutsk S. Takulov 1
78 Energetyk-BGU D. Miroshnikov 1
79 Minsk Y. Chahovets 1
80 BATE D. Baga 1

advertisement